Facebok sdílet

Tři dobré věci

Sekce:   Home >> Inspirace >> Jyotish a Devi >> Tři dobré věci

Nedávno jsme promítali film Finding Happiness (Hledání štěstí) skupině 150 studentů z Centra pro rozvoj managementu a vedoucích pracovníků v Pune, v Indii. Těmto idealistickým mladým lidem se film velmi líbil a během promítání několikrát spontánně tleskali. Potom další dvě hodiny si s námi povídali a měli otázky. Plánují praktickou návštěvu do naší komunity zde. (v Pune)

Ale toto není zpráva o tom večerním programu. Je spíše o praxi, kterou začal zakladatel školy profesor Pillai. Všichni studenti začínají svůj den skupinovou meditací. Příležitostně je shromáždí a požádá jednoho z nich, aby předstoupil před skupinu. Pak každý student k němu přistoupí, podá mu ruku, dívá se mu do očí a řekne mu tři dobré věci o něm. Stává se, že když adresát slyší jednu láskyplnou myšlenku za druhou, začne plakat. Na konci každý v místnosti slyší 450 pozitivních prohlášení. Jaký je to nádherný způsob, jak přistupovat k životu! 

My to také můžeme praktikovat v naší škole života. Spoj se s prvky ve svém životě, podívej se jim do očí a řekni o nich tři pěkné věci. Může to být osoba, může to být práce, nějaký rutinní úkol nebo část tvé duchovní praxe. 

Ocenění je jeden ze skutečně nejlepších způsobů jak bojovat proti sklonům, které nás stahují dolů a způsobují negativní myšlenky. Vyber si zvláště ty části svého života, na které si neustále stěžuješ a najdi co bys řekl pozitivního. Tyto tmavé kouty se rozplynou, když na ně zasvítí světlo.

Jeden náš přítel nám vyprávěl o době, kdy pracoval s partnerem, který již dlouhou dobu meditoval. Skončili krátce předtím meditaci a když přišli na pracoviště, náš přítel si začal hned stěžovat. Jeho partner se na něj krátce podíval a řekl: „A začíná bědování.“ 

V Bhagavad Gítě říká Pán Krišna svému nejmilejšímu žákovi Ardžunovi:„Jeden z nejlepších způsobů jak překonat vlastní kritizující sklon je nahradit jej pozitivními myšlenkami.“ 

Zkus právě dnes udělat experiment s tímto nápadem. Když se objeví během dne situace, která tě normálně rozčiluje, podívej se jí do očí a řekni jí tři dobré věci o ní. Uvidíš, zda to zlepší tvůj den. Když to bude fungovat, udělej si z toho životní strategii. 

V božském přátelství Najasvámí Jyotish.

Celý text na

www.jyotishanddevi.org      Three Good Things 8.11.2013

Zpět