Facebok sdílet

Na čem záleží na konci

Sekce:   Home >> Jyotish a Devi, učení Jóganandy >> Na čem záleží na konci

NA ČEM ZÁLEŽÍ NA KONCI

Nedávno se k nám dostal hluboký Buddhův citát: „Na konci jsou jen tři věci, na kterých záleží. „Jak hodně jsi miloval, jak vlídně jsi žil, a s jakou lehkosti jsi opustil to, co ti překáželo.“

Často žijeme uzavření do cílů a přání, zaměřených na sebe. A přece, když odcházíme z tohoto vtělení, cíle musí být opuštěny a přání odložena. Přání, která jsme nedokázali opustit, nás nevyhnutelně vtáhnou zpět do dalšího a dalšího vtělení. Řešení je neuvěřitelně prosté: Rozšířit energii našeho srdce a směřovat ji k Božství a ve prospěch druhých.

Paramhansa Jógananda vysvětlil, že srdce je střed prvotního cítění (čitta). Dodal, že svět chápeme a reagujeme na něj v první řadě srdcem a potom intelektem. Pro osvobození musíme nakonec nejprve utišit mysl a potom neutralizovat víření pocitů libosti a nelibosti.

Energie ve „výměníkové stanici“ srdce hledá neustále naplnění. Toto hledání nás může vést ke světské připoutanosti a smyslovým zkušenostem nebo směrem k Božství a boží radosti. Když naše energie proudí směrem dolů a ven, sami sebe ladíme na úzkost a nespokojenost. Jak vysvětlil Paramhansa Jógananda : „Iluze vždy poruší své sliby.“

Jedna z nejlepších strategií je nechat proudit energii pozitivně, myslet na prospěch druhých. Když jsme začínali s Anandou v San Francisku, měli jsme malou restauraci s knihkupectvím. Manažerkou byla svobodná žena, která zavírala obchod pozdě večer a pak se vracela domů autobusem, který projížděl nevábnou, chudou čtvrtí města. Autobusem často cestovali opilci, lidé pod vlivem drog a ona se bála jezdit domů autobusem.

Mluvila o tom se Svámí Krijánandou; ten nejdříve zkoumal obvyklé jiné možnosti: mohla by domů jezdit autem? Mohla by si vzít taxíka? Mohl by ji domů odvézt někdo jiný? Každá z těchto variant byla buď nepraktická nebo drahá. Svámí řekl, „Dobrá, pak doporučuji toto: Když nastoupíš do autobusu, vyber si některou z osob, jejíž vzhled vyžaduje pomoc a modli se za ní po celou dobu cesty. Když ta osoba vystoupí, vyber si někoho jiného.“

O dva týdny později řekla Svámidžímu, že cesta domů se přeměnila na její nejmilejší část dne. Její modlitby za druhé přesunuly energii jejího srdce z osamělosti a strachu ke spojení a radosti.

yogananda.jpg

Láska je základní, ale stejně důležitá je vděčnost. Vděčností za okolnosti a lidi v našich životech, otvíráme pozitivní proud energie ze srdce směrem nahoru k duchovnímu oku. Je prakticky nemožné chovat v sobě negativní pocity, když pociťujeme vděčnost.

Nemusíme ji vyjádřit navenek, prostě stačí tiše dovolit pocitům vděku, aby se šířily do srdce. Začni s vděčností k tomu, co je snadné přijmout. Později se procvičuj v pocitech vděčností k obtížnějším okolnostem.

Před lety, když jsem prožíval obtížné období, jsem si sepsal tuto afirmaci, aby mi pomohla:

Jsem vděčný za svůj život přesně takový jaký je.

Děkuji za tento den;

Vítám každou hodinu.

Děkuji Ti, Bože, Děkuji Ti, Bože.

Je v nás potenciál rozšířit naše srdce a umožnit, aby se stalo místem, kudy proudí nekonečná boží láska. Když to děláme, jak nejlépe umíme, pak můžeme nakonec říci, „Měl jsem rád velkoryse, žil jsem s vlídností a lehce jsem opustil to, co mne drželo daleko od Tebe, Pane.“

V lásce a vděčnosti,

Najasvámí Jyotish


celý text na: https://www.ananda.org/jyotish-and-devi/what-matters-in-the-end-of-life/ Jyotish 13.5.2023

Přeložila: Libuše Majznerová www.ananda-cr.cz

Zpět